Akupunktura Kosmetyczna

FCA – Facial Cosmetic Acupuncture

Akupunktura Kosmetyczna (FCA) jest nie-operatywną metodą, mającą na celu zmniejszenie znaków starzenia się skóry twarzy. Jest ona często nazywana “Akupunkturowym odmłodzeniem twarzy” (angl. “facial rejuvenation”) lub “Akupunkturowym face-liftingiem”.

Face-lifting: Operacja czy akupunktura?

Zachodnia medycyna widzi w chorobie specyficzy proces, wpływający jedynie na pewien wycinek ciała. Terapia medycyny uniwersyteckiej nigdy nie uwzględniała i do chwili obecnej nie uwzględnia całościowego spojrzenia na człowieka, chociaż coraz częściej znajdują się lekarze starający się o holistyczne podejście do pacjentów.

Pewien dział medycyny – chirurgia – nie może się przestawić (i zapewne nigdy się nie przestawi) i pozostanie zogniskowana na czysto lokalnych zabiegach. Jest to z punktu widzenia chirurgii zrozumiałe i nie można z tego powodu robić chirurgom zarzutów.

Chirurgiczny proces face-liftingu jest więc również lokalnym zabiegiem; twarz lub szyja są nacinane, naciągane, rany zostają zszyte i opatrzone a pacjent po kilku dniach wypisany ze szpitala.

Operacja face-liftingu, przebiegająca pod pełną narkozą, nie jest jednak błahym zabiegiem i ten krok powinien być dokładnie przemyślany. Już sam zabieg narkozy może mieć ujemne skutki; twarz potrzebuje czasu na “dojście do siebie” a mimika jest przez pewien czas (lub na zawsze) ograniczona. Blizny w mniej widocznych miejscach można ukryć, jeśli jednak nie znikną, mogą stwardnieć, rozrosnąć się i utworzyć ogniska zakłócające, prowadząc do patologicznych reakcji organizmu.

Oczywiscie, operacja – jeżeli wykluczymy wszelkie ryzyko i skutki uboczne – przynosi natychmiasowe efekty, czego nie można oczekiwać od face-liftingu za pomocą akupunktury. Wyniki akupunktury kosmetycznej pojawiają się powoli lecz w naturalny, zdrowy i harmonizujący sposób, który można dowolnie powtarzać, bez niebezpieczeństwa komplikacji.

Obecne metody stosowane w wielu gabinetach kosmetycznych i salonach piękna zwracają się prawie wyłącznie do struktur dotkniętych działaniem upływu czasu – do skóry. Mikroigiełkowanie, lifting, botoks, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego i inne metody pracują jedynie lokalnie, zaniedbując przy tym powiązania pomiędzy wewnętrznymi narządami a wyglądem skóry.

Również i FCA polega na wywołaniu mikrotraum poprzez zastosowanie cienkich igieł, wbijanych w odpowiednie punkty twarzy i ciała. W ten sposób jest stymulowane lokalne ukrwienie i zaopatrzenie twarzy w substancje odżywcze. Pobudzana jest produkcja kolagenu i elastyny, prowadząc do wzmocnienia tkanki łącznej i do zmniejszenia oznak starzenia się skóry.

Jest to działanie lokalne, tak samo jak np. mikroigiełkowanie zwraca się ku lepszemu ukrwieniu twarzy i wywołaniu stanu mikrozapaleń, co w efekcie powoduje zainicjowanie powyżej wymienionych procesów naprawczych. Znacznie rozpowszechniona metoda amerykańskiej akupunktury kosmetycznej działa w podobny sposób poprzez wbijanie niekiedy ponad stu igieł akupunkturowych w obszarze twarzy.

FCA idzie także w tym kierunku, łącząc techniki europejskie i amerykańskie, korzystając jednak jednocześnie z doświadczeń Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, opisującej powiązania pomiędzy stanem wewnętrznych narządów a wyglądem skóry. Dzięki temu zastosowaniu mogą wygładzić się lub całkiem zniknąć zmarszczki wokół oczu, na czole czy przy nosie. Głębokie zmarszczki mogą być znacznie wygładzone oraz podniesione zwiotczałe partie.

FCA opiera się na mądrości czterech stwierdzeń:

 • Diagnozując twarz, diagnozujesz ciało
 • Diagnozując ciało, diagnozujesz twarz
 • Lecząc twarz, leczysz ciało
 • Lecząc ciało, leczysz twarz.

Jest to ulica dwukierunkowa: wpływanie na zmarszczkę (bliznę) poprawia stan ciała, a poprawa stanu ciała wzmaga skuteczność działania FCA na zmarszczkę.

Szkolenie Akupunktury Kosmetycznej trwa dwa dni i kieruje się zarówno do fachowców TMC jak i do laików. Nie są tu wyjaśniane zasady chińskiej filozofii. Zamiast tego ma miejsce krótkie wprowadzenie do akupunktury i jest przekazywana wiedza o jej kosmetycznym zastosowaniu.

Program:

 • Krótkie wprowadzenie do TMC
  • Zastosowania klasycznej akupunktury
  • Czynniki chorobotwórcze
  • Pobudzanie (tonizowanie)  / uspokajanie punktów i ich idywidualne zastosowania
  • Meridiany i ich powiązania
  • Zasady wyboru punktów
 • Akupunktura kosmetyczna (FCA)
  • Diagnostyka twarzy
  • Opis punktów i ich lokalizacja
  • Zasady wyboru punktów
  • Sposób nakłuwania punktów
  • Podcinanie zmarszczek i blizn
  • Podnoszenie i przypinanie skóry (lifting and pinning)
  • Akupunktura kosmetyczna w celu ujędrnienia i (umiarkowanego) powiększenia biustu
  • Praktyczne ćwiczenia.

Kurs kieruje sie zarówno do wykształconych akupunkturzystów jak i do laików. Jego celem nie jest nauka TMC lecz przekazanie wiedzy na temat akupunktury kosmetycznej. Od uczestników nie wymaga się więc żadnych wiadomości wstępnych. Wszystkie potrzebne informacje zostaną przekazane podczas szkolenia. Akupunturę kosmetyczną można wykorzystać w salonach odnowy biologicznej, piękności, wellnes i podobnych.

Podczas szkolenia posługujemy sie igłami. Od uczestników oczekuje się więc gotowości do ćwiczen praktycznych jak i do pasywnych (jako model do nakłuwania). Punkty do nakłuwania znajdują się na całym ciele

Prosimy o przyniesienie ze sobą izo-mat. Wskazane jest luźne ubranie.

Do nakłuwania nie nadają się osoby cierpiące na zaburzenia krzepliwości krwi, przyjmujące leki rozcieńczajace krew (względne przeciwwskazania) oraz kobiety w ciąży (bezwzględne przeciwwskazanie!).

Kurs jest wyłącznie dla osob pełnoletnich.

 

Ujędrnienie i powiększenie piersi

Akupunktura kosmetyczna doskonale nadaje się do ujędrniania i nieznacznego powiększenia kobiecych piersi. Odpowiednie nakłuwanie wybranych punktów na ciele może prowadzić do pozytywnych zmian, które często są zauważalne już po kilku zabiegach.

Oprócz podniesienia piersi niekiedy daje się zauważyć (zmierzyć) ich niewielkie powiększenie. Akupunktura nie zastąpi tu co prawda efektu silikonowych implantów, jest jednak całkowicie bezpieczna, pozbawiona ryzyka, prawie bezbolesna (ból ukłuć małymi i cienkimi igłami jest nieporównywalnie mniejszy od bólu pooperacyjnego), a piersi wyglądają naturalnie i są bardziej kształtne. Według uznanego autorytetu niemieckiej hipnozy, Kurta Tepperweina, to właśnie hipnoza może doprowadzić do wyraźniejszego powiększenia kobiecych piersi.